Ne zamandır, Dan Brown ve Grange’nin ötesine geçecek, yeni, farklı bir polisiye-gerilim yok diye sızlanırken, Panama’nın Polisiye-Gerilim kitapları arasına düştüm. Bir kaç kitap arka arkaya okuyasım var bu tarz. Ancak Önce James Carol’ın ilk kitabı Kırık Bebekler’iokudum.

Kitap, yazarının ilk kitabı olmasına ve tüm o beklediğimiz Amerikan Polisiye-Gerilim klişelerini içinde barındırmasına rağmen farklı olmayı başarmış. Çok fazla tüyo vermek istemiyorum ama babası seri katil olup, iğne ile infaz edilmiş bir dedektif, sağlam bir karakter olmuş. Kitabın kapağında bir Jefferson Winter romanı yazıyordu. Okuyunca daha iyi anladım yazarın ne demek istediğini. Sanırım Jefferson Winter’ın yeni maceralarını takibe başlayacağız bundan sonra.

Olmuş pekala!

Olmuş pekala!

Kitapta dikkatimi çeken önemli bir nokta da tertemiz Türkçe ve sağlam çeviri oldu. Okurken imla hatalarıyla karşılaşmamak gerçekten önemli benim içim. Panama’yı, çevirmenleri ve editörleri tebrik etmek lazım. Umarım bundan sonraki kitaplarında da aynı hassasiyeti gösterirler.

Özenle seçilmiş ve Türk okuru için hazırlanmış Kırık Bebekler’i Polisiye-Gerilim seven arkadaşlara tavsiye ederim.

Olmuş pekala.

Share