Aslında bir kaç haftadır yazacağım bu kitabı. Ama gündem izin vermiyor bir türlü yazmaya. Üstelik bu zamanlarla da çok alakalı kitabın ana fikri. Okumadıysanız mutlaka okumanızı önereceğim eşsiz bir anarşist bilim kurgu.

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Kitabın konusuna ve detaylarına çok girmeyeceğim ve lafı fazla uzatmayacağım. Ama özetle konu şöyle: Bir zaman düşünün artık hiç bir bina yanmıyor, yangınlar unutulmuş gitmiş. Yangın diye bir şey yok. E hal böyle olunca itfaiyenin görev tanımı da değişmiş. İtfaiye yangın olmadığı için söndüremiyor. Asıl işi kitap yakmak. Çünkü kitap, dergi okumak yasak. Evinde kitap olanlar, “muhbir”ler tarafından ihbar ediliyorlar. İtfaiye de gidip küle çeviriyor her şeyi. Fakat insanın çözümü, anarşist tavrı bir şekilde var her zaman. Mesela gizli saklı elde edilen her kitap biri tarafından ezberleniyor. Kitap yakılsa bile insan-kitaplar yaşıyor. Kitabın adı da buradan geliyor. Fahrenheit 451 kitap kağıtlarının yanıp tutuştuğu sıcaklık değeri. Çok ilginç ve eşsiz bir kurgu değil mi?

Kitap mutluluktur!

Kitap mutluluktur!

Bu sabah metro istasyonundaki ekranlarda “itfaiye görevde, Türkiye güvende” başlıklı reklamları görünce “eyvah!” dedim.

Bu arada Fahrenheit 451 filme de uyarlanmış bir kitap. Ben çok yıllar önce filmini izlemiş ancak kitabı okumamıştım. Filmini de izlemenizi öneririm. Tam zamanı!

Not: Uzun uzun buraya yazmak istemedim ama İthaki Yayınları’nın editörlerinin bu kitapta yaptığı majör bir hata var. Konu hakkında bir tweet atmıştım. Dileyen buradan bakabilir.

 

İthaki'den bunu beklemezdim.

İthaki’den bunu beklemezdim.

Share