Bayanlar ve Baylar, Todd Strasser – Dalga ile tanışın. 1981 yılında yazılmış ve ben yeni okudum. Evet ihtilalin çocuğu, Özal’ın genci, direne direne kendine gelen bir jenerasyonun üyesi olarak bu kitabı bilmiyordum. 

Bu yıl ki kitap fuarında, adına mı, kapağına, kapağında yazan “bir kötülük deneyi” sözüne mi yoksa April’ın standınının enerjisine mi kapılarak aldım bilmiyorum kitabı. Ama ne duymuş ne tavsiye almıştım. Okuyunca dedim ki “keşke daha önce birileri bana ses verseydi de daha önce okusaydım”.

Dalga, lisede bir tarih öğretmeni ve öğrencileri arasında evrilmeye başlayan hikayesiyle sürüklüyor. Alt mesajları, üst başlıkları, detayları ile konu sarıp sarmalıyor. Kitabın edebiyatı, dili ya da çevirisi süslü sözlerle anlatılamayacak kadar sıradan. Ancak öykü reddedilemeyecek ve iz bırakacak kadar etkili.

Çok fazla bilgi vermek istemiyorum. Ancak kitaptan çok küçük bir cümle yazayım. Merak artsın. “Maç kazanamayan bir takımda as oyun kurucu mu olmak istiyorsun? Yoksa kazanan bir takımda yedek oyuncu mu olmayı tercih edersin?”

Nasıl kaçırmışım bu kitabı?

Nasıl kaçırmışım bu kitabı?

Bu arada, kitabı okudukça meraklanıp, yazarı ve kitabı araştırdım. Çok da araştırdım sayılmaz ama Google sağolsun. Karşıma 2008 yapımı bir Alman filmi çıktı. “Die Welle”. Aslında bu kitap, pek çok filme konu olmuş, uyarlanmış. Ama bu Alman filmini de izlemenizi öneririm.

Kitabın, 1969 yılında Californa’da lisede, tarih dersinde yaşanan gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazıldığını da unutmadan diyeyim.

Zevkle okuyun.

Share