Okur da kahramanlar da yazarın ne kadar “Ahlaksız” olduğunu kitabın sonunda anlıyor. 

Panama yayınlarının giderek ilginçleşen gerilim-polisiye kitaplarından birini daha okuma listeme aldığıma pişman olmadım.

AHLAKSIZ ya da orijinal adıyla Immoral, Brian Freeman’ın Macavity en iyi ilk roman ödülünü almış bir kitabı. Pek çok Amerikan Gerilim-Polisiye klişesini içinde barındırıyor, yalan değil.

Ancak yazar kitabında zor bir şey denemiş. Genellikle bu tip kitaplarda, heyecanı artıran minik hile, okurun bilip kahramanın ya da kahramanların bilmediği şeyler olur. Okur, bilir ve ‘acaba öğrenince ne olacak’ merakıyla daha bir sarılır kitaba. Hepimizin içinde olan çok “içgüdüsel”, çok insana özgü bir duyguyu kaşır yazarlar, ‘başkaları ne diyecek, ne tepki verecek?’.

Ama Brian Freeman çok zor bir şey denemiş. Kitap bir türlü çözülmüyor. Okur da kahramanlar da gerçeği bilmiyorlar ve kitabın son 10 sayfasına kadar çok sağlam bir gerilim dozu var.

Okur da kahramanlar da yazarın ne kadar "Ahlaksız" olduğunu kitabın sonunda anlıyor.

Okur da kahramanlar da yazarın ne kadar “Ahlaksız” olduğunu kitabın sonunda anlıyor.

Şaşırtıcı derecede sağlam bir polisiye. Bir sinema filminde heyecanla izlenen mahkeme salonu sahneleri, kitaba aktarıldığında o kadar da heyecan verici olmayabiliyor. Ama Brian Freeman bunu başarmış. Aslen kitabın en aksiyon dolu sayfaları mahkeme salonunda geçiyor. 

Kitapta onlarca sürprizle karşılaşıyorsunuz.

Brian Freeman’ın diğer kitaplarını da takibe alacağımız aşikar.

Gerilim-polisiye severlere duyurulur.

 

 

 

Share