Bu kitabı okumanızı, hatta etrafınızdakilerin de okumasını sağlamanızı ve hatta bütçeniz elveriyorsa satın alıp hediye etmenizi öneriyorum. İyi bir vatandaş olmak bunu gerektiyor bana inanın.
Okumayanı dövüyorlar.

Okumayanı dövüyorlar.

İlk Anarşist Manifesto’yu; adını bir türlü telaffuz edemediğim, hem kitapta hem de internet sitelerinde isminin farklı yazıldığı Anselmo Bellegarrigue 1850’de yazmış. Kitabı okudukça bir çok satırın altını çiziyorsunuz dayanamayıp. Kitap hayatınız boyunca kolay kolay ulaşamacağınız eşsiz kazanımları sağlıyor: “Anarşi” kavramının gerçeğiyle tanışmak, bir sonraki genel seçimlerde hükümeti belirlemek üzere oy kullanmamayı düşünmek, aslında bugüne kadar nasıl “kötü vatandaş” olduğunuzu fark etmek, “hükümet ve parti”lerin sadece, katıksız güç istediklerini net olarak anlamak ve algılamak bu kazanımlardan bazıları.

Demokrasinin ya da cumhuriyetin ya da monarşinin, kısaca tüm toplum yönetimi biçimlerinin temelde çok ciddi bir alternatifinin olduğunu gösteriyor: Anarşi

Anarşinin sosyal düzen, hükümetinse “iç savaş” demek olduğu son derece basit ve herkesin anlayacağı çıkarımlarla anlatıyor. Çeviri çok başarılı. Bravo “altıkırkbeş yayın”

İlginç olan, yaşanan hikayelerin birbirlerine her zaman ne kadar yakın olduğu. Acı olan 1850’li yıllarda Fransa’da devrimle birlikte şekillenen süreçte göz ardı edilen ve bugün hala Dünyanın pek çok ülkesinde “şiddet, terör ya da isyan”la örtüştürülen “Anarşi” kavramı.

En az 10 kişiye satın alıp hediye etmişimdir. Güzel hediye.

En az 10 kişiye satın alıp hediye etmişimdir. Güzel hediye.

Demokrat mıyım liberal miyim sosyalist miyim? Hani bir yanınız şöyleyim dese de eksik kalan bir şeyler oluyor ya. En azından benim için öyle. Adını koyamadığım “yaşam biçimime” net bir karşılık bulmamı sağlayan, aslen “anarşist” olduğumu bana keşfettiren bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. 

Kitabı internet üzerinden http://www.645dukkan.com/products/ilk-anarsist-manifesto-anselme-bellegarrigue adresinden indirimde 5.25 TL’ye satın alabilirsiniz.

Share