Bu hikayeyi 10’larca kez okudum, izledim, dinledim. Dünyanın en çok satan ve Tolkien’in deyimiyle dünyanın ilk ve en başarılı fantastik edebiyat örneği diye nitelenen bu ilahi ya da kutsal öyküyü her defasında başka anladım, başka dinledim. Kazancakis’in Günaha Son Çağrısı’ndan, Pilatus’a göre İncil’e, Jesus Christ Superstar’da Ian Gillan’ın eşsiz sesiyle insanın içini ürperten Gethsemane’inden orijinal cep boy kitap versiyonuna kadar.

SaramagoİsayaGoreİncil2

Affetmek zordur ya…

SaramagoİsayaGoreİncil

İsa’ya Göre İncil – Jose Saramago

 

 

 

 

 

 

Ama bu kadar dünyevi bir İncil, bu kadar insan bir hikaye okumamıştım. Olağanüstü bir dil, inanılmaz imgeler, okuyucusuna bu kadar doğru ve dürüst olan bir kitap daha okumadım belki de. Bu ilk okuyuşum ama son olmayacak bundan eminim.

Elinizin altında bir yerlerde okunmayı bekliyorsa ya da okumak için bu sularda geziyor ama ne okusam diyorsanız bu başyapıtla tanışmanız gerek.

Anlatılmaz okunur.

Anlatılmaz okunur.

Saramago’nun artık konuşulmayacak ve tartışılmayacak denli akıcı dili, Kırmızı Kedi’nin iç gıcıklayan Van Gogh sarısı kapağı ve tabii ki çevirmen Efe Çakmak’ın başarısı bir arada, dünyanın en olağanüstü hikayesine yeni bir pencere açıyor.

Benim için “Anlatılmaz okunur” kategorisinde ikinci sıraya oturttuğum bir kitap: İsa’ya Göre İncil – Saramago. Bakalım sizde ne hissettirecek?

Not: İlkini yazamıyorum. Anlatamıyorum.

Share