Gece Hapları - Kaan Koç

Gece Hapları – Kaan Koç / Söylenme Kitabı

Bakmayın öyle ufak tefek, ince nazenin göründüğüne, ne fiyatına ne cüssesine aldanın. “altı kırk beş şiir serisi #16” diye yazıyor kapağında Kaan Koç’un en yeni kitabı Gece Hapları’nın. Ancak bana göre kitap şiir kitabı değil. İnsanın “canına okuma kitabı” diyebiliriz pekala. İçinde yazan da şiir değil.

Kaan Koç’un bir önceki ve yine “altı kırk beş şiir #11” etiketiyle çıkan şiir kitabı “Biraz Konuşmasak”ın SonSöz’ünün şiir olmadığı gibi. Olacak bir devrimden, bir sanat devriminden bahseden o efsane SonSöz’ün bir yerinde şair şöyle diyordu:

O devrim bir gün olacak.

O devrim bir gün olacak.

“Bir bayrak şeklinde sallanacak kalemlerin birbiriyle çarpışması bir fetih marşını çalarken, kalemlikler masada tepinip kitaplar raflara başkaldırmışken…”

Bana göre günümüz Türk şiirinin ve edebiyatının en iyilerinden biri olan Kaan Koç’un kalemleri, kalemlikleri, kitapları bir gece ansızın başkaldırmış, üstünde tepinmiş ve bize inanılmaz ağırlıkta bir kitap hediye etmiş. Çok ağır Gece Hapları. 

Gerçek bir ağır sıklet. Bir kere kapağını açar açmaz ilk aparkatı yiyorsun ciğerine.

“her şey gülün yanlış parmağı kesmesiyle başladı”

Bir kitap böyle başlıyorsa şöyle arkana yaslanıp derin bir nefes alacaksın dedim kendime. Sonra okumaya devam ettim. Öyle ters köşe numaraları, sağlı sollu kroşeleri var ki Şair’in ayağa kalmana izin vermiyor çok kez.

Ne kadar hızlı eskiv yapmaya çalışsan da nafile. Suratının ortasına yiyorsun direkti.

“Tanrı, ölenle değil öldürenle öldü.”

Ring bazen büyüyor koca dünyayı, gökyüzünü, evreni hatta kainatı katıyor mücadeleye, bazen de ufacık kalıyor. İşte o zamanlarda Şair’in okura sakalları batıyor. Biçimsizce.

“Gökyüzü dememiştir, dalların batıyor.”

Şiir değil Gece Hapları, hikaye kitabı da değil. Aforizmalar derseniz Şair kızar, hakkıdır da. Kaan Koç’un kendi deyimiyle diyeyim. Gece Hapları bir “söylenme” kitabı. 

Diyor ki Kaan Koç:

“Bir aranot düşmek lazımsa; aforizma diye bakma bana okuyucu. Söylenmeye geldim.”

Söylendim, hem de çok.

Söylendim, hem de çok.

Gece Hapları, nakavt eden bir söylenme kitabı.

Okuyun, okutun, söylenin. 

Bu Şair’i takip edin. Yıllar sonra 80 yaşına geldiğinizde, dünya şiir ve edebiyatında adı sayılı Türk şairlerden söz ederken “digipedi”ler (dijital ansiklopedi yani), “aa ben nasıl kaçırmışım döneminde” diye söylenmeyin.

Çok Tanrılı Sular - Kaan Koç (2010) Biraz Konuşmasak - Kaan Koç (2014) Gece Hapları - Kaan Koç (2015)

Çok Tanrılı Sular – Kaan Koç (2010)
Biraz Konuşmasak – Kaan Koç (2014)
Gece Hapları – Kaan Koç (2015)

Bir asansörü hak eden bir kadın gibi "walpaper" olmayı hakeden kitap

Bir asansörü hak eden bir kadın gibi “wallpaper” olmayı hakeden kitap

Share